0258 415 1007 Pazartesi, 25 Eylül 2023
Duyurular

Haber Bülteni

İlçe protokolü, öğrenciler ve öğretmenler İstiklal Marşı için bir araya geldi

Sarayköy Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerin hazırladığı 12 Mart İstiklal Marşımızın kabulünün 96.yıl kutlama ve Mehmet Akif Ersoy


 İstiklal Marşı’nın kabulünün 96. yıl dönümü dolayısıyla Sarayköy Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrenci ve öğretmenleri tarafından “12 Mart İstiklal Marşımızın kabulünün 96. Yıl kutlama ve Mehmet Akif Ersoy’u anma” programı düzenlendi. 12 Mart (Pazar günü) YGS sınavı olmasından dolayı bugün düzenlenen kutlama ve anma programına, Sarayköy Kaymakamı Fatih Akkaya, Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, İlçe Jandarma Komutanı J.ütğm Uğur Özcan, İlçe Emniyet Amiri Alper Akbaba, Milli Eğitim Müdür Bülent Akhan, İlçe Askerlik Şube Başkanı Hansan Çağrı Öcal, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı. Ardından 10-B sınıf öğrencisi Osman Karaboya Kur’an tilaveti okudu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Sarayköy Anadolu İmam Hatip Lisesi 10-A sınıf öğrencisi Türkmenistanlı Begench Orozov yaptı. 11-A öğrencileri ise İstiklal Marşı oratoryosunu sunarak katılımcıları kendisine hayran bıraktı.

Şiirlerin okunmasının ardından öğrenciler tarafından Mehmet Akif Ersoy’ın istiklal Marşı’nı yazma anları tiyatro gösterisi ile sunuldu.

Ardından “İstiklal ve İstikbal şairi Mehmet Akif” adlı yarışmada resim dalında dereceye giren öğrencilere ödülünü Sarayköy Kaymakamı Fatih Akkaya,  lise öğrencileri arasında gerçekleştirilen şiir yazma yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülünü Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş verdi.

Program sonunda ise ilçe protokolü ve öğrencilerin ortak hazırladığı video katılımcıları ayakta alkışlattı. İlçe Kaymakamı Fatih Akkaya, Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, İlçe Milli Eğitim Müdür Bülent Akhan, öğretmen ve öğrencilerin yer aldığı videoda İstiklal Marşı’nın 10 kıtası söylendi. Video sonunda ise katılımcılar uzun süre ayakta alkışladı.

İstiklal Marşı’nın her kıtasında kahramanlık ruhunun yaşandığını bugün ve yarın hep yaşanacağını belirten Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, “ 12 Mart 2017 İstiklal Marşımızın TBMM tarafından kabulü. Aynı heyecanı 96 yıl sonra yine aynı duygularla yaşamak gerçekten gurur verici. Her daim dinlesek, söylesek o manevi duyguyu yaşıyoruz. Bugün burada Sarayköy Anadolu İmam Hatip Lisesi’nin düzenlemiş olduğu programdayız. Kardeşlerimizin 1 buçuk saat düzenlediği bu güzel etkinliğin sonunda hep birlik içinde kaymakamımız. Öğretmen ve öğrencelerimizin içinde bilindiği İstiklal Marşı videosu ile final yaptık. Milli Eğitim Müdürlüğümüze, okul yönetimine ve öğrencilerimize teşekkür ederim” dedi.

Başkan Özbaş, “96 yıl önce milli mücadele ruhu anlayışını hala yaşıyoruz. 15 Temmuz sürecini yaşadık. Bayrağımız ile İstiklal Marşımızın ‘Korkma’ temel sözcüğünü Türk milleti yine 15 Temmuz’da tanklar önünde, uçakların ve mermilerin altında göstermiştir. Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’ndaki gibi 15 Temmuz’da da aynı destan gösterilmiştir. Bin yıldır bu coğrafyada yaşadığı sıkıntıları Kurtuluş Savaşındaki sıkıntıları bilerek ve görerek yazdı. Hala istiklal mücadelemizi bugün yaşıyoruz.  Bu İstiklal Marşı ruhu hep kalacak” diye konuştu. ....::| Bu içeriğe bağlı resimler |::....

istiklal marsi kabulunun 96.yiliistiklal marsi kabulunun 96.yili-1istiklal marsi kabulunun 96.yili-3istiklal marsi kabulunun 96.yili-4
Yorum Bulunamadı