0258 415 1007 Cumartesi, 19 Eyl├╝l 2020
Duyurular

Haber Bülteni

Develer havutlarını giydi

Sarayköy’de güreş yapacak develer için havut giydirme töreni düzenlendi.


 Sarayköy Belediyesi’nin destekleriyle ilçedeki deve sahipleri tarafından Havut (Deve semeri) Giydirme töreni düzenlendi. Sabahın ilk saatlerinde develere havut giydirilerek süslendi. 40’a yakın devenin havut giydirildiği törene Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, Denizlispor Başkan Yardımcısı Mehmet Uz, deve sahipleri ve vatandaşlar katıldı.

Develerin havut giydirilmesinin ardından kazasız, belasız bir deve güreşi sezonu için 2 bin kişilik yemek hayrında bulunuldu.

Ardından develer antrenman güreşi yaptı. 

Türkiye’nin tek doğal arenasının Sarayköy’de olduğunu hatırlatan Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, “ Devecilikle uğraşmak ayrı bir emektir. Bakımı, süslemesi, havutu, antrenmanı hepsi bir telaştır. Bunların hepsi sistematiklik içerisinde geçmek zorundadır. Bir sporcunun müsabakaya hazırlandığı gibi develerde müsabakaya tüm organizasyonlarıyla, idmanlarıyla, kıyafetleriyle, aksesuarlarıyla hazırlanırlar ki bu saydıklarımız güreşin olmazsa olmazlarıdır. Bugün kazasız belasız bir organizasyon için ‘Bismillah’ dedik. Bu güzel organizasyonda bu güzel kültürü gelecek nesillere aktarmaya çalışacağız. Sarayköy 3 nesil boyunca deve güreşinde adını duyuran ilçemiz. Gelecek kuşaklara bu kültürün aktarılması için belediye olarak elimizden geleni yapacağız” dedi.

BAŞKAN ÖZBAŞ 31 ARALIK’TA TÜM VATANDAŞLARI DAVET ETTİ
31 Aralık’ta Sarayköy’de 34. Geleneksel Sarayköy Deve Güreşi Festivali’nin düzenleneceğini belirten Başkan Özbaş, “ Kış Festivalimizin en önemli ayağı olan deve güreşi festivalimize güçlü bir katılım bekliyoruz. Çünkü 31 Aralık’ta deve güreşi yapan başka bir yer olmayacak. Ayrıca çok üst düzey popüler develer burada olacak. Tüm vatandaşlarımızı kış turizmimiz olan deve güreşi festivalimize bekliyoruz” diyerek davette bulundu. ....::| Bu içeriğe bağlı resimler |::....

saraykoy-deve-havut-giydirme-1
Yorum Bulunamadı