0258 415 1007 Salı, 27 Ekim 2020
Duyurular

Haber Bülteni

Eski Sazak Mahallesi doğaseverlerin gözdesi oldu

Denizli’nin Sarayköy ilçesinde doğa, fotoğraf tutkunları, deprem ve heyelan riski nedeniyle boşaltıldıktan sonra eski bir görünüm kazanan mahallede nostalji yaşamanın keyfine varıyor.


Sazak Mahallesi sakinleri 1982 yılındaki depremin ardından yaşanabilecek heyelan riski nedeniyle Büyük Menderes Nehri’nin çevresine taşınmak zorunda kaldı.

Sazak Dağı etrafında kurulan 'Eski Sazak'ı bırakan mahalleli burada sevinç, üzüntü ve hasretlerini bırakarak yeni yaşam alanlarına göç etti. Aradan geçen 37 yılın ardından mahalle doğa ve fotoğraf tutkunlarının rotaları arasında girmeye başladı.

Çeşitli illerden gelen misafirler yaklaşık 1 saatlik yürüyüşün ardından bu yerleşim yerine ulaşabiliyor. Dağın eteğinde yarısı yıkılmış duvarlar, kırık mezar taşları ve yeşile bürünmüş evler ziyaretçilerini karşılıyor. Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş AA muhabirine yaptığı açıklamada, eski Sazak köyünün bulunduğu konumun eşsiz bir manzaraya sahip olduğunu söyledi.

Yapı itibariyle filim platolarını aratmayan bir havasının bulunduğunu belirten Özbaş, yerli ve yabancı misafirlerin zaman zaman burayı görmek için ilçelerine akın ettiğini dikkati çekti. Sazak mahalle muhtarı Ali Sazak ise hayalet şehri aratmayan eski mahallenin doğaseverlerin uğrak yeri haline geldiğini söyledi.

Eski yerleşim alanındaki boş evlerin doğa ile bir bütün haline gelmesiyle alanın turizme açıldığını dikkati çeken Sazak, 'Terk edilmiş bir şehir olduğu için görünümü dikkat çekiyor. Ziyaretçileri ise günden güne artıyor. Eski yerde o zamanlar hayvancılık ve tarımla insanlar geçimlerini sağlıyormuş. Evler çok kayalıkların yanında olduğu için deprem veya heyelanda kayalıkların evlerin üzerine düşme riski bulunuyormuş. Can kaybı yaşanmaması için devlet kontrolünde vatandaşlar şimdiki Sazak Mahallesi’ne göç ettirilmiş.' dedi.

- 'Günden güne ziyaretçisi artıyor'

Eski mahallede yaşayan sadece bir aile olduğunu belirten Sazak, şöyle konuştu:
'Eski mahallede boş evler bulunuyor. Çoğu evde yıllar geçtikçe yıkıldı, bazı evlerin yarısı kalmış durumda. Terk edilmiş bir şehir olduğu için görünümü dikkat çekiyor. Gün geçtikçe ve burasının ismi duyuldukça meraklıları çoğalıyor. Günden güne de ziyaretçileri artıyor. Doğal yapısı itibariyle de ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Burada bulunan kayalıkların içerisinde küçük mağaralarda bulunuyor. Burası şuan turizm bölgesi olarak geçiyor.'

-“Doğa yürüyüşü sevenler için Sazak Mahallesi çok güzel bir yer”

Sazak Mahallesi’ni keşfetmek için İzmir’den geldiğini söyleyen 20 yaşındaki Ozan Elibol, “Gezmeyi ve keşfetmeyi seviyorum. Bugünde Sarayköy’ün Sazak Mahallesi’ne geldik. Doğa yürüyüşü sevenler için Sazak Mahallesi çok güzel bir yer.  1 saatlik doğa yürüyüşünün ardından bu güzel tarihi alanı keşfettik. Burayı gördüğüm için çok mutluyum. Eskiden Rumlarında burada yaşadığı söyleniyor. Tarihi ve doğa ile iç içe olmuş huzur veren yerler. Mağaralar ve zamanla doğa ile bir bütün haline gelen evler dikkat çekiyor. İnsanlara bu tür yerlere gelip, gezip görmelerini tavsiye ederim. Gerçekten çok güzel” diye konuştu.

İnternette yaptıkları araştırma sonucunda Sazak Mahallesi’ni görmek için geldiklerini ifade eden 21 yaşındaki Caner Temel, “ Trabzon’dan geldim. Doğa ile ilgili kurduğumuz bir grup vardı. İnternette araştırmalarımız sonucunda burayı keşfettik ve geldik. Gerçekten burası sanki insanlar tarafından yapılmamış da doğanın bize sunduğu bir nimetmiş gibi geliyor. Manzarasıyla, yapısıyla, havasıyla her şeyi ile ayrı güzel. Tüm insanların muhakkak buraya bir kez gelip görmelerini tavsiye ediyorum. Biz geldiğimiz için mutluyuz. İlerde daha kalabalık şekilde tekrar gelmeyi düşünüyoruz” dedi.

Haber ve fotoğraf: Anadolu Ajansına aittir.....::| Bu içeriğe bağlı resimler |::....

denizli-saraykoy-sazak-eski-sazak-mahallesi
Yorum Bulunamadı