0258 415 1007 Per┼čembe, 6 Ekim 2022
Duyurular

Haber Bülteni

Aşıklar söyledi, izleyiciler coştu

Sarayköy’de bu yıl ilk kez düzenlenen Aşıklar Bayramı’nda renkli görüntüler yaşandı. Etkinliğe katılan 10 aşık, karşılıklı atışmalarda bulunarak izleyicilere keyifli saatler yaşattı.


 

Sarayköy’de bu yıl ilk kez düzenlenen Aşıklar Bayramı’nda renkli görüntüler yaşandı. Etkinliğe katılan 10 aşık, karşılıklı atışmalarda bulunarak izleyicilere keyifli saatler yaşattı. Sarayköy Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Sarayköy 1. Aşıklar Bayramı” etkinliği Belediye Çok Amaçlı Salonunda gerçekleşti.  Etkinliğe Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, eşi Esin Özbaş ve vatandaşlar katıldı.  

Etkinliğin açış konuşmasını yapan Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, “ En başta Ozan Nihat abime teşekkür ederim. Kaç programdır özellikle 15 Temmuz sonrası bizleri hiç yalnız bırakmadı. O güzel sözleri ile 15 Temmuz destanını bizlere tekrar yaşattı. Onunla birlikte buraya yurdumuzun çok değişik yerlerinden gelen çok değerli üstatlarımız olan aşıklarımıza ve ozanlarımıza da ayrıca teşekkür ederim” dedi.

Kurtuluş Savaşı’nda, Çanakkale Savaşı’nda aşıklarımız ve ozanlarımız ile kahramanlık olayları daha da güzelleşmiş. Bazen insan aşklarını donatmışlar. Daha sonra vatan aşkını dile getirmişler. İlahi aşkımızı da belirtmişler. Günümüz aşıkları bu zamanın Karacaoğlanları, Mahsuni Şerif’leri. Değerli üstatlarımıza sağlık diliyorum. Onlarla günümüz olaylarının duygusunu yaşamakta çok ayrı. Onlarla hala bu geleneğimizin sürmesi bizleri çok mutlu ediyor. Kurtuluş Savaşı, Çanakkale Savaşı’nın ardından 15 Temmuz destanımızı da aşıklarımızın, ozanlarımızın o güzel sözleri ile duymak gururlandırıyor.  Çünkü 15 Temmuz bin yıl boyunca kahramanlık destanımız olacaktır. Çok mutluyuz çok gururluyuz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Ozan Nihat, Serdarcan, Nuri Şahinoğlu, Bayram Denizoğlu, İrfan Erdağı, Muhsin Yaralı, Zafer Kazancı, Hüsrani, Selahattin Kazanoğlu, Yaşar Demiroğlu, gecede atışması, koçaklama, doğmaca şiir, doğmaca türkü, sözlü ve sazlı güzelleme ve taşlama dallarından örnekler sundu. Salonu dolduranlar unutulmaz bir geceye tanıklık ederken, aşıkların lebdeğmez (b, f, p, m, v) harflerini söylemeden ağızlarına koydukları kürdanla atışma yapmaları büyük beğeni aldı. 

Aşıkların söylediği türkülere eşlik eden izleyiciler, Başkan Özbaş ile karşılıklı oynadı. Program sonunda Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, tüm aşıklar adına Ozan Nihat’a Sarayköy’ün efesi olan plaket, diğer aşıklara da ilçenin sembolü olan hediyeler takdim etti.

Daha sonra gününün hatırasına tüm aşıklar ile vatandaşlar fotoğraf çekildi.

 ....::| Bu içeriğe bağlı resimler |::....

saraykoy-asiklar-bayrami-1saraykoy-asiklar-bayrami-2saraykoy-asiklar-bayrami-3saraykoy-asiklar-bayrami-4sarakoy-asiklarbayrami-5
Yorum Bulunamadı