0258 415 1007 Salı, 6 Haziran 2023
Duyurular

Haber Bülteni

Sarayköy’de Dünya Engelliler Günü’nde Belediye Başkanımız Ahmet Necati Özbaş’tan anlamlı mesaj.

Sarayköy Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü programında Belediye Başkanımız Ahmet Necati Özbaş’ın Hepiniz hoşgeldiniz. Aramızda engel yok. cümlesini işaret diliyle söyledi, farkındalık yarattı.


Sarayköy Belediyesi ve Sarayköy Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile açılan işaret dili kursu öğretmen ve öğrencileri tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla “3 Aralık’ta Empati Kuruyoruz” adlı program düzenlendi. Sarayköy Belediyesi Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Sarayköy Kaymakamı Fatih Akkaya, Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Akhan, İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Akbulut, engelli vatandaşlar, aileleri ve vatandaşlar katıldı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesi ile başladı. İstiklal Marşı’nı kursiyerler işaret diline çevirdi. Ardından konuşmasını yapmak üzere Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, sahneye davet edildi.

BAŞKAN ÖZBAŞ, İŞARET DİLİYLE SELAMLADI
Sahneye çıkan Başkan Özbaş, tüm katılımcılara işaret diliyle “Hepiniz hoş geldiniz. Aramızda engel yok” dedi. İşaret diliyle katılımcıları selamlayan Başkan Özbaş, katılımcılar tarafından alkışlandı.

Başkan Özbaş, “Hepimize düşen görev aslında engelli kardeşlerimiz için bu hayatı kolaylaştırmak” diyerek, “Hükümetimiz engelli kardeşlerimizin bakımları, eğitimleri, aslında hayatlarını kolaylaştırmak için yapılan icraatlarla çok ciddi adımlar atıldığını biliyoruz. Belediye başkanı olduktan sonra belediye hizmetlerimiz içerisinde Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüzü kurduk. Tüm ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza, engelli vatandaşlarımıza, hasta olan vatandaşlarımıza kısacası bize ihtiyacı olan herkese dokunmaya çalıştık. Şehrimizin imarı ile yeni yapılacak üst yapı çalışmalarımızla tüm kaldırımlarda, tüm yollarda engelli kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştırmak adına hızlı bir şekilde çalışma yapacağız. Yapacağımız çalışmaları empati yaparak yapmamız lazım ki; onların işlerini kolaylaştıralım” dedi.

Sosyal Yardımlaşma Vakfı ile birçok yardım yapıldığını aktaran Kaymakam Akkaya, “Evde bakım ücretlerinden aylıklarına kadar vatandaşlarımızın yanlarında olmaya çalışıyoruz. Biz vakıf yönetimiyle vatandaşlarımıza ulaşmaya çalışıyoruz. Ulaşamadığımız vatandaşlarımız varsa vakıf yoluyla ya da kaymakamlığımız yoluyla bize bildirirseniz onlar adına elimizden geleni yapmak için gayret göstereceğimizi söylemek isteriz. Artan imkanlarlar daha engelsiz bir Türkiye için hep birlikte el ele eksikliklerimizi gideririz” dedi.

Konuşmaların ardından işaret diliyle şiirler okundu, şarkılar söylendi. Ayrıca İşaret Dili kursu eğitmeni Kezban Tortop, programa katılan işitme engelli vatandaşlar için sahnede sürekli çeviri yaptı.

GÖZLERİNİ KAPATTILAR, SADECE DÜŞÜNDÜLER ARDINDAN GÖZYAŞLARI YANAKLARDAN SÜZÜLDÜ
Program sunucusu Hakkı Karaca tarafından programa katılanların gözlerini kapatması istendi. Ardından Karaca, gözlerini kapatan vatandaşlara “En sevdiğiniz rengi düşünün, en sevdiğiniz çiçeğin o güzel renklerini, hayatınızda hiç bitmesini istemediğiniz bir günü karanlıklar içinde sadece ortamda oluşan seslerle düşünün. Biraz daha ileri gidelim. Hayatımızda en değerli bildiğimiz annenizi, babanızı, eşinizi ve çocuklarınızı sadece sesiyle hayal edin. Şimdi gözlerinizi açmanızı istiyorum. Siz sadece 1 dakikalığına bu karanlık dünyada kaldınız. Peki ya, ömrü boyunca bu hayatı yaşayan insanları düşünün. Dünya engelliler gününüz kutlu olsun” sözleri ile görme engelli vatandaşlar adına empati yapıldı. 1 dakikalığına sadece hayal eden vatandaşlar gözyaşlarını tutamadı.

 ....::| Bu içeriğe bağlı resimler |::....

engelliler-gununde-baskan-ozbas-farkindalik-yaratti
Yorum Bulunamadı