0258 415 1007 Pazar, 5 ┼×ubat 2023
Duyurular

Haber Bülteni

Sarayköy’de 15 Temmuz kahramanları anıldı

Sarayköy’de 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün 5. yıldönümü düzenlenen törenle anıldı.


15 Temmuz hain darbe girişiminin 5. yıldönümünde Sarayköy’de bir dizi program düzenlendi. Düzenlenen program ile Sarayköy, 15 Temmuz 2016 gecesi vatanı için kanını döken şehit ve gazilerini unutmadı.

15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında ilçede bulunan şehitlerin kabristanları ziyaret edilerek, dua edildi.  Şehitlik ziyaretlerinin ardından Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, şehit yakınlarını, gazileri ve ilçe protokolünü şehit Hüseyin Kuş’un isminin verildiği parkta ağırladı.  Burada gazilere ve şehit yakınlarına hediye takdim edildi.

Saat 21.00’de ise 15 Temmuz 2016 tarihinde Sarayköy halkının darbe girişimine karşı bir araya geldiği Efe Meydanı’nda tören düzenlendi.

Törene Sarayköy Kaymakamı Celalettin Cantürk, Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, İlçe Emniyet Müdürü Ferhat Küçükyalım, İlçe Jandarma Komutanı Tğm. Mehmet Emrah Birkan, ilçe protokolü, şehit yakınları, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın söylenmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz konuşması sinevizyondan izlendi. 

SARAYKÖY, EFE MEYDANI’NDA VATAN SEVGİSİNİ GÖSTERDİ
15 Temmuz günü yaşananları anlatana Belediye Başkanı Özbaş, “ 15 Temmuz 2016’ta yine bu medyanda yaşadıklarımızı hatırladığımda tüylerim diken diken oldu. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, ’Milletimizi meydanlara, havalimanlarına davet ediyorum. Milletin üzerinde bir güç ben tanımadım’ demesinin ardından hep birlikte meydanlarımızı silahlarla, tanklarla değil ellerimizde Türk Bayramlarımızla, yüreğimizdeki imandan aldığımız cesaretimizle doldurduk.  O gün hep beraber alevisiyle, sünnisiyle, sağcısıyla, solcusuyla, kürdüyle, türküyle 7’den 70’e tüm Sarayköy halkımızla bu vatanın bekası, geleceği için meydanlarda hep birlikte vatanımızı koruduk. Türkiye’nin o günün fitnelerine, fesatçılarına meydanı bırakmayacağını tüm dünyaya aynı Sarayköy Efe Meydanı’nda olduğu gibi 81 vilayetimizin tüm meydanlarında, köylerimizden, ilçelerimizden gösterdik.27 gün boyunca meydanları bırakmadık. Hamdolsun o hain darbe girişimini atlattık” dedi.

“KENDİ CANIMIZDAN VAZGEÇERİZ, VATANDAN ASLA”
Türkiye Cumhuriyetinin ilelebet yaşayacağını belirten Başkan Özbaş, “Onların unuttuğu hatırlamadığı hatta bilmediği tek şey şudur. Bu büyük millet vatan toprakları için eşinden, babasından, çocuğundan, kendi canından vazgeçebilir ama asla vatanından, bayrağından, özgürlüğünden vazgeçmez. 1000 yıllık coğrafyamızda onlarca devlet kurmuşuz. Son olarak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetimizi Atatürk’ün gösterdiği yolda ilerleyerek dünya durdukça inşallah yaşatacak ve bayrağımızı hiç indirmeyeceğiz. Birlik ve beraberlik için Türkiye Cumhuriyeti’nin asla yenilmeyeceğini göstereceğiz. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanımız uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi minnetle, gazilerimizi şükranla anıyorum ” dedi.

“TÜRKİYE ASLA GEÇİLEMEZ”
Ardından konuşma yapan Kaymakam Celalettin Türkölmez. “Hain kalkışmanın üzerinden 5 sene geçti. Hala dün gibi... Bu günler Türkiye Cumhuriyeti’nin dönüm noktalarıdır.  Bu yüzden bu günleri bu şekilde ayakta tutalım, hatırlatalım. Bizden sonraki kuşaklara aktarmamız gerekiyor. Gelecek nesillerimizin vatana olan sevgileri her geçen gün artsın diye bu çekilen sıkıntıları, yaşanan acıları, vatana nasıl sahip çıkıldığını unutturmayalım. Bu vatan bize ecdadımızdan emanet olarak verilmiş. O zamanlar atalarımız bu emaneti bize verirken çok büyük bedeller ödemiş. Ağır bedeller ödemişler ki bizden sonraki nesillerimiz özgür yaşasınlar, mutlu yaşasınlar. Bizden büyüklerde bu emaneti çok güzel korudular. Bizlere de bu emanetin çok önemli ve özel olduğunu hep hatırlattılar. 15 Temmuz’da da hainler gördü ki Türkiye geçilemiyor, asla da geçilemez” diye konuştu.

Konuşmaların ardından 15 Temmuz 2016 tarihinde Sarayköy’de yaşananları anlatan video izlendi. Şiirlerin okunduğu tören Kur’an-ı Kerim tilaveti ile devam etti.

Mehtaran takımının gösterisinin ardından program 00.13’de ilçedeki tüm camilerde sela okunmasıyla sona erdi.....::| Bu içeriğe bağlı resimler |::....

15 temmuz
Yorum Bulunamadı