0258 415 1007 Perşembe, 18 Ağustos 2022
Duyurular

Haber Bülteni

Attouda Antik Kentin ilk bilimsel araştırması başladı

Sarayköy’ün Hisar Mahallesi sınırları içerisinde yer alan 2 bin 200 yıl önce kurulduğu tahmin edilen Attuoda Antik Kenti’nde ilk bilimsel araştırma başladı.


Denizli’nin Sarayköy ilçesi Hisar Mahallesi’nde bulunan ve 2 bin 200 yıl önce kurulduğu tahmin edilen Attouda Antik Kenti’nin gün yüzüne çıkması için geçtiğimiz aylarda yüzey araştırması izni verilmişti.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Arkeoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Bilge Yılmaz Kolancı başkanlığında 28 kişilik bilim heyeti tarafından gerçekleştirilecek çalışmalar, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Pamukkale Üniversitesi ve Sarayköy Belediyesi iş birliğiyle başladı.

Haritalama, mimari belgeleme ve arkeolojik kazılara altlık oluşturmasına yönelik olarak gerçekleştirilen çalışmalar 17 Eylül’e kadar devam edecek.

Planlanan yüzey araştırması çalışmasının amacının Attouda Antik Kenti’nin kapsamıve niteliğinin tamamen gün yüzüne çıkarılması olduğu belirtildi. Projenin uzun dönemdeki amacının ise antik kentin arkeolojik kazı, yüzey araştırması ve restorasyon projeleriyle tarihi bağlamına oturtulması olduğu vurgulandı.

Çalışmanın ilk gününde Denizi İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol, Denizli Müze Müdür Vekili Arkeolog Nail Uyar, Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş araştırma ekibini ziyaret etti.

“SARAYKÖY TURİZMDE DE İSMİNİ DUYURACAK”

Sarayköy’e verdikleri bir sözün daha gerçekleşmesinden dolayı mutluluk duyduklarını ifade eden Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, “ Sarayköyümüz verimli topraklarıyla bir tarım şehri, güzel tesisleriyle bir sanayi şehri, jeotermal kaynaklarıyla bir jeotermal şehridir. Göreve başlarken belediyemizin bütçesiyle inşa ettiğimiz üniversite binamızla da bir bilim şehri olacağına, aynı zamanda termalleriyle bir turizm kenti olan ilçemizin kültürü ve tarihi açısından da turizme farklı bir dalda da ev sahipliği yapacağının sözünü vermiştik. Bugün hamdolsun ilmek ilmek dokuyarak verdiğimiz sözü gerçekleştirmekten dolayı mutluluk ve gurur duyuyorum. Yer altında MÖ 2. yüzyıla dayanan bir antik kent olurken üzerinde ise 2 bin 200 yıllık yaşamın olduğu bir şehir var. Devlet adamlarının yetiştiği, dokumasıyla hem o dönemde hem de bu dönemde ülkemizin ticaretine önemli katkı sağlamış bir antik kentimiz var. Bugün, Sarayköy turizmin, tarihin ve kültürün merkezi olacak hayalimizin gerçekleşmesinin mutluluğunu yaşıyoruz. Burada tarihin ortaya çıkması için elimizden gelen gayreti göstermek için paydaş olmaya karar verdik ve niyetimizi ortaya koyduk. Yüzey araştırmasında ve sonrasında her zaman yanlarında olacağımızı söylemek istiyorum. Sarayköy’ün isminin duyurulmasında elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Sarayköy turizmin, kültürün merkezi olacak sözümüzü gerçekleştirmeye hazırız. Çalışmalara destek veren Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Kültür ve Turizm Bakanlığımıza, Pamukkale Üniversitemize, Araştırma Görevlisi Dr. Bilge Yılmaz Kolancı’ya, bilim insanlarımıza ve çok kıymetli hemşehrilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

 

KOLANCI, 'ATTUODA ÇOK ÖNEMLİ BİR YERLEŞİM YERİ'

Pamukkale Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden Dr. Bilge Yılmaz Kolancı, Attouda Antik Kenti’nde yaptıkları araştırmanın Kültür ve Turizm Bakanlığı, Pamukkale Üniversitesi, Sarayköy Belediyesi, Koç Üniversitesi (AKMED) ve Türk Tarih Kurumu tarafından çeşitli projelerle desteklendiğini söyledi.

Geçmişi uzun yıllar öncesine dayanan antik kentte yüzey araştırmasına başlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Kolancı, “Bu çalışmamız, Attuoda Antik Kentimizde ilk bilimsel araştırma olması bakımından önemli. Farklı illerden uzmanlıkları olan kişilerden oluşan heyet üyelerimiz var. Bu hocalarımız ile birlikte çok çeşitli araştırmalar yapacağız. Attuoda çok önemli bir yerleşim yeri. Burada 2 bin 200 yıldır kesintisiz bir yaşam var. Anadolu’da çok nadir görülen bir özelliktir. Buradaki her sokağı farklı bir döneme ait kalıntılar oluşturduğu için canlı bir zaman tüneli olma özelliğine sahip. Burada ilk olarak arkeolojik yapılar ve yapı kalıntıları üzerine çalışacağız. Bizim öncelikli adımımız antik döneme ait yapıların nerede olduğuna dair bir tespit çalışması yapmak. Bu yüzden yüzey araştırmasına başladık. Daha sonra Hisar Mahallesindeki tescilli yapıların restorasyonuna yönelik çalışmaları da gerçekleştirmek istiyoruz' diye konuştu.

“ATTOUDA BİZİ EN ÇOK HEYECANLANDIRAN ANTİK KENTLER ARASINDA”

İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol, Denizli’nin dört bir yanının tarihi güzelliklerle dolu olduğunu belirtti.

Sarayköy’deki Attouda Antik Kenti’nin geçmişte önemli bir yerleşim yeri olduğunu dile getiren Akyol, 'Denizli tarihe ve tarife sığmayacak engin ve zengin güzellikleri olan bir şehir. Şehrimiz birçok antik kenti içinde barındırıyor. Attouda’da bizi en çok heyecanlandıran antik kentlerimizden birisi. Burada 2 bin 200 yıllık bir yaşam var. MÖ 2. yüzyıla uzanan yer altındaki zenginlikleri güzelliklerin yeryüzüne çıkarılması için çalışacağız. Bir ekip ile çalışma ortamı oluşturuldu. Kültür ve Turizm Bakanlığımız, Valiliğimiz ile Sarayköy Belediye Başkanımız Ahmet Necati Özbaş’ın da büyük destekleri oldu. 2023 yılının sonuna kadar devam edecek olan bu çalışmada emeği geçenlere teşekkür ediyorum' diye konuştu.

“ÇALIŞMALAR SES GETİRECEK”

Denizli Müze Müdür Vekili Arkeolog Nail Uyar ise, “Attouda’da Dr. Bilge Yılmaz Kolancı hocam ile çalışmalar başladı. Akabinde inşallah kazılarımızda başlar. Burası araştırmaya birçok verileriyle aç bir bölge. İnşallah sürpriz verileriyle hocalarımız burada birçok ses getirecek. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın, Denizli Valiliğimizin ve Sarayköy Belediyemizin destekleriyle çok güzel çalışmalara imza atacağına inanıyorum” dedi.

 ....::| Bu içeriğe bağlı resimler |::....

sarayköy-attuda-antik-kenti
Yorum Bulunamadı