0258 415 1007 Pazar, 3 Mart 2024
Duyurular

Haber Bülteni

KANSERDE ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

Sarayköy Belediyesi ve Sarayköy İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliği ile kanseri erken evrede yakalayabilmek amacıyla başlatılan tarama programlarında 2 bin 160 kişiye kanser taraması yapıldı.


  Denizli Sağlık Müdürlüğü ve Denizli İş Kadınları Birliği Derneği (DİKAB) işbirliğiyle kanserde erken teşhis farkındalığını yaratmak adına  ‘Pembe Şehir Projesi’ başlatılmıştı. Proje kapsamında Sarayköy Belediyesi ve Sarayköy İlçe Sağlık Müdürlüğü destekleriyle ilçenin tüm mahallelerinde kansere karşı erken teşhisin önemi anlatılıyor.

Erken teşhisin bilgilendirilmesinin yanı sıra mahallelerde görevli sağlık personeli haftada bir gün Sarayköy Belediyesi’nin tahsis ettiği araç ile bir araya getirdiği vatandaşları Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi’ne (KETEM) götürüyor, taramasını gerçekleştiriyor.

Sarayköy İlçe Sağlık Müdürlüğü’nden elde edilen bilgi doğrultusunda kansere karşı savaşın önemli etkenlerinden birisi olan erken teşhis için KETEM’e 2019 yılı ocak ve ekim ayı sonu itibariyle bin 91 kişi götürüldü.  Bin 862 kişinin taraması ise Sarayköy İlçe Sağlık Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi.

40-69 yaş aralığında meme kanseri taraması yapılan 488 kadından 117 tanesinin ileri tetkik için bir üst basamağa sevk edildiği bilgisi verilirken 2 kişinin de kanser olduğu tespit edilerek tedavi takibine başlandığı ifade edildi.

30-65 yaş aralığında rahim ağzı kanser taraması yapılan 603 kadından 31’inde HPV virüsüne rastlanarak ileri tetkik için bir üst basamağa sevk edildiği bu kişilerden birinde kesin kanser tedavisine başlanıldığı belirtildi.

Sarayköy Aile Sağlık Merkezleri tarafından 50-79 yaş aralığındaki kadın ve erkek grubunda olan bin 259 kişinin Gaitada Gizli Kan (GGK) taramaları yapılarak 36 kişinin ileri tetkik için bir üst basamağa sevk edildiği aktarıldı.

Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, “İl Sağlık Müdürlüğü ve DİKAB (Denizli İş Kadınları Birliği Derneği) işbirliği ile başlatılan ‘Pembe Şehir Projesi’ kapsamında tüm ilçelerimizden olduğu gibi Sarayköy’den de belediyemizin katkıları ile tarama yapılacak kadınlarımız KETEM’lerimize taşınıyor. Bu anlamda destek veren Sarayköy Belediye Başkanımız Ahmet Necati Özbaş’a ve tüm ilçe belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Pembe Şehir Projesi’nde yer almaktan mutluluk duyduğunu aktaran Sarayköy Belediye Başkanı Ahmet Necati Özbaş, “ 2014 yılından bu yana kanserde erken teşhis farkındalığının içerisinde bulunuyoruz. Çeşitli zamanlarda ilçemizdeki vatandaşlarımız İlçe Sağlık Müdürlüğümüz tarafından bir araya getiriliyor. Biz de vatandaşlarımızın KETEM’e ulaşımını sağlıyoruz. Bir düşmanı yenmenin en iyi yolu onu tanımak ve doğru strateji geliştirmekte yatar. Kanser de pek çok insan için kapıda bekleyen bir düşman. Ancak bilinmeli ki, gelişen tıp sayesinde kanser artık erken teşhis edildiğinde o kadar güçlü bir düşman değil.  Bu yüzden vatandaşlarımızdan tarama programlarına katılmalarını istiyoruz” dedi.....::| Bu içeriğe bağlı resimler |::....

saraykoy-ketem-kanser-tarama
Yorum Bulunamadı