0258 415 1007 Pazar, 3 Mart 2024
Duyurular

Haber Bülteni

Sarayköy’de bin fidan toprakla buluştu

Sarayköy’ün Gerali Mahallesi’nde Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında mevcut yeşil alan genişletildi, bin adet fıstık çamı toprakla buluştu.


Sarayköy’de, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü kapsamında İlçe Orman İşletme Şefliği tarafından fidan dikim etkinliği düzenlendi. Gerali Mahallesi’nde mevcut yeşil alan etkinlik kapsamında yeni dikilen fidanlarla genişletişti.

Düzenlenen etkinliğe Sarayköy Kaymakamı Celalettin Cantürk, Belediye Başkanı Ahmet Necat Özbaş, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Uğur Bekir Bakırcı, İlçe Emniyet Müdürü Ferhat Küçükyalım, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent Akhan,  Sarayköy Orman İşletme Şefi Faruk Aydın, ilçe protokolü, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Günün anlam ve önemine dair konuşma yapan Şef Faruk Aydın, “Bilindiği gibi bugün 81 ilimizde eş zamanlı olarak milyonlarca fidanı toprakla buluşturacağız. Ağaç dostu olan, çevre dostu olan tüm canlıların da dostudur. 11 Kasım, ağaç dikmenin yanında içinde yaşayan tüm canlılarla birlikte dünyaya olan sorumluluklarımızı hatırlatma günüdür. Bugün dikeceğimiz milyonlarca fidan küresel ısınma ve iklim değişikliğine bağlı olarak ülkemizin ve dünyanın maruz kaldığı orman yangınları, sel ve erozyon gibi afetlere kalkan oluşturacak ve Türkiye yüzyılına nefes olacaktır” dedi.

Etkinlik kapsamında 1000 fidanın toprakla buluşturacağı belirten Belediye Başkanı Özbaş, “Ağaçlar ve ormanlar gelecek nesillerimize bırakacağımız en önemli miraslar olacaktır. Efendimiz, “Kıyamet kopsa bile, o zaman elinizde bir fidan bulunuyorsa ve onu dikmek için de bir engel yoksa derhal o fidanı dikin” buyuruyor. Böyle bir medeniyetin nesliyiz. Sarayköy Belediyesi olarak ağaç dikmeye, var olan ağaçlarımıza can suyu vermeye, Orman Bölge Müdürlüğümüzün her zaman yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Toplumuna her zaman çevre bilincinin aşılanması gerektiğini vurgulayan Kaymakam Cantürk, “Şimdiden tedbir almazsak ilerleyen yıllarda ülkemiz ve dünyamız zor zamanlar geçirebilir. Ağaç dikme faaliyeti ile çok güzel adımların atıldığını düşünüyorum. Atalarımızdan aldığımız emanet yeşil ormanlarımızı sevip, sayıp kollamamız gerekiyor. Yeni ağaçlar dikerek dünyamızın ömrünü uzatmamız gerekiyor” dedi.

Konuşmaların ardından fidan dikimi yapıldı, fidanlara can suyu verildi.....::| Bu içeriğe bağlı resimler |::....

saraykoy-fidan-dikimi-11-kasim
Yorum Bulunamadı